Jmenuji se Petr Rovný a jsem autorem projektu ZaPokladem.Cz. Jako tramp od mládí jezdím do přírody po celé republice. Díky tomu jsem se dostal jak na místa turisticky hojně navštěvovaná, tak na místa stejně zajímavá a často i zajímavější, ale možná trochu opomíjená.
Na svých toulkách jsem potkával také rodiny s malými dětmi. Často bylo vidět, že děti neprojevují zrovna nadšení z toho, že kolem nich je krásná příroda, zajímavé stromy, skály, nebo řeka.
Také od svých straších známých jsem začal slýchat, že by rádi vytáhli své ratolesti někam na výlet, ale bojí se, že se děti začnou cestou nudit a budou otravné, když se vlastně jen půjde nějakou krajinou, nebo když nějaká atrakce pro děti je jenom na startu, případně v cíli výletu.
Většinou se prý děti na začátku zajímají, ale po určité době už jim to přijde dlouhé a začnou dávat různým způsobem najevo, že už je to nebaví.
Když je nějaká zajímavost na začátku výletu, tak prý po zbytek cesty kručí, že chtějí zpátky. A když je něco zajímavého až na konci, tak zase každých deset vteřin vznášejí dotazy typu "kdy už tam budem?"
Jak čas pokročil, začal jsem se se stejný problémem potýkat i já sám se svými dvěma syny.
Řešením je, vymyslet dopředu nějaké úkoly a těmi pak děti na výletě zabavit. Ne vždycky je ale na výmýšlení čas. A hrát na každém výletě hru "kdo první uvidí žlutou značku," nebo slovní fotbal, děti taky brzo omrzí.
Na druhou stranu, když už si dáte tu práci a něco vymyslíte, tak je pak škoda, že to je na jedno použití. Protože vaše děti to samé podruhé už bavit nebude. Zatím co někdo jiný by to pro výlet s dětmi na stejné místo mohl také využít.
Několik let jsem nosil v hlavě myšlenku na to, jak spojit mojí zálibu v toulkách po vlastech Českých a Moravských s tím, že bych rád bral s sebou i svoje děti, zajímavě je tam zabavil a zároveň dal stejnou možnost i ostatním lidem, kteří mají také děti ve věku 4 až 12let. A tak nakonec vznikl tento web.

Nasledujte nás na Facebooku